Ubytování v soukromí na Visalajích - ubytovani-visalaje.cz - Morávka 496, 739 04 Morávka pošta Pražmo, tel. +420 558 691 244

Ubytování Visalaje - ubytování v soukromí - Beskydy

Chalupa v Beskydech, ubytování v soukromí na Visalajích, dovolená v přírodě
Facebook
WIFI  Letní dovolená Zimní dovolená

 

Zajímavosti v okolí

Naše chalupa se nacházejí na úplném konci obce Morávka ležící v Beskydech v severo-východní části Moravskoslezského kraje. Jsme obklopeni krásnou přírodou, která je protkaná řadou turistických stezek vedoucích k mnoha zajímavostem a turistických lákadel, jež se v této oblasti nacházejí.

Rádi bychom Vás na tato místa pozvali a nabídli Vám pár tipů, kam vyrazit a co zajímavého vidět.

Lysá hora

 • 1323 m n. m., Beskydy
 • vzdálenost cca 10,5 km od naší chalupy

Lysá hora je nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a zároveň královna všech slezských hor. Leží na rozhraní obcí Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Na holém (lysém) vrcholu, na který vede silnice z Krásné, se nachází charakteristický telekomunikační vysílač, meteorologická stanice a několik horských chat.

Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula. Z vrcholu Lysé hory vybíhají čtyři rozsochy: Malchor, Zimný (Zimní Polana), Kobylanka (Velký Kobylík) a Lukšinec. Vrchol představuje významnou křižovatku turistických cest a dvakrát týdně na něj dojíždí autobusový spoj.

Visalaje

 • 800 m n. m., Beskydy
 • vzdálenost cca 1 km od naší chalupy

Vyvýšený konec dvanáctikilometrového horského údolí mezi Lysou horou (1324 m n. m.), Travným (1204 m n. m.) a Bílým Křížem (905 m n. m.). Jedná se o velmi oblíbenou turistickou oblast Beskyd lákající celoročně sportovce a milovníky hor, v sezónu pak také např. houbaře. Visalaje jsou vhodným výchozím bodem pro výšlapy do této části Beskyd, je zde také dobré autobusové spojení.

Bílý kříž

 • 905 m n. m., Beskydy
 • vzdálenost cca 3 km od naší chalupy

Jméno této velmi známé rekreační oblasti dal prostý, dřevěný kříž. Jedná se o bíle natřený lidový kříž stojící v maličké ohrádce v horském uzlu Zadních hor na rozhraní Moravy a Slovenska. V roce 1986 bylo na Bílém kříži Ústavem ekologie krajiny Akademie věd ČR založeno Experimentální ekologické pracoviště. Probíhá zde výzkum vlivu zvýšené koncentrace oxidu uhličitého na lesy.

Vědecké pracoviště je možné po předchozí domluvě navštívit a vyslechnout si odborný výklad.

Sulov

V bezprostřední blízkosti Bílého kříže se nacházejí vrcholy Sulov (943 m n. m.) a Súl’ov (903 m n. m.), které ze severu resp. z jihu ohraničují prostory rekreační oblasti. Na úbočí Súlova se nachází výrazně vyvinutý mrazový srub. Řada turistických značek vede v létě turisty a cyklisty na všechny strany, v zimě pak lyžařům skýtá dobře sjízdné hřebenovky a upravené běžecké tratě na Gruň a Bílou.

Gruň

 • rozsáhlý horský hřeben, Beskydy
 • vzdálenost cca 8 km od naší chalupy

Gruň je rozsáhlý horský hřeben v části Beskyd nazývaných Zadní hory. Na hřebeni se mezi vrcholy Janikula (833 m n. m.) a Kozlena (886 m n. m.) rozkládá osada Gruň. Název Gruň pochází ze stejnojmenného valašského a lašského slova označujícího horský hřeben odlesněný pro potřeby salašnictví a přeměněný na rozsáhlé pastviny, tzv. valašské louky. Dodnes se po celé délce hřbetu zachovaly rozptýlené dřevěné chalupy, původně salaše. Některé salaše byly přeměněny na turistické chaty (Švarná Hanka, Charbulákov). Roku 1773 zde místní rolník nechal postavit sochu Panny Marie a později byla nad ní vybudována jednoduchá kaple. Ta byla koncem 19. století přestavena na dřevěný kostelík s hranolovou věží.

Přírodní památka Obidová

 • 710–750 m n. m., Beskydy
 • vzdálenost cca 4 km od naší chalupy

Jedná se o nejcennější beskydské rašelinné louky (sihly) s řadou vzácných, ohrožených a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Nachází se poblíž obce Krásná v mělké podhřebenové sníženině v oblasti Sihelského potoka - jednoho z přítoků řeky Mohelnice.

Tis na Byčinci

Zajímavým lákadlem může být také 200 – 300 let starý památný strom na Byčinci. Tento tis červený zde dosahuje výšky téměř 8 metrů a jeho obvod se blíží ke 2 metrům.

Naučná stezka Prameny Morávky

Celková délka stezky je cca 14 km a najdete na ní 9 naučných tabulí informujících o historii budování přehrady Morávka, o řece Morávce a jejím prameni a historii celého regionu. Začíná na parkovišti Morávka – Lipový. Cíl naučné stezky je ve vzdálenosti 2 km od naší chalupy

Slavíč

 • 1055 m n. m., Beskydy
 • vzdálenost cca 11 km od naší chalupy

Asi 5 km dlouhý hřbet Beskyd, zvedající se nad vodní nádrží Morávka a končící u chaty Slavíč, kde k severu pokračuje systémem hřbetů Ropice. Vrchol je porostlý smrčinou, na jižních svazích paseky s částečnými výhledy k Zadním horám. Na vrcholu je geodetický bod.

Hrubá jedle v Rykalim

Tato jedle je stará asi 250 let a je tak velká, že na její obejmutí je potřeba několika lidí. Nachází se v údolí pod vrchem Vysoký Rykali (1033 m n. m.).

Památník vánočního stromu pro Vatikán

V údolí Lúčky, asi 2 km od našeho ubytování na Visalajích, můžete najít místo, odkud byl v r. 1999 vytěžen vánoční smrk pro Vatikán. Místo něj je zde umístěna pamětní deska.

Pěší turistika

Okolí chalupy je atraktivní lokalitou pro všechny vášnivé turisty, ale také například pro rodiny s dětmi, kteří se chtějí vydat na hezký a třeba i nenáročný výšlap do hezkého prostředí pohoří Beskyd. Je zde obrovské množství značených turistických tras a řada zajímavých památek a míst (viz. výše), které mohou být lákavým cílem nebo příjemným spestřením Vaší cesty.

Některé z turistických tras:
 • Naučná stezka k pramenům řeky Morávky (2km)
 • Z Bílého Kříže (3 km) se můžete vydat směrem na Švarnou Hanku - Grůň - Staré Hamry. Další směr výletu je hraniční stezka směrem na chatu Slavíč - Javorový nebo opačným směrem na Doroťanku - Konečnou dále na Slovensko. Fantastický singletrek úžasnou přírodou se skvělými výhledy!
 • Z chalupy se také můžete vydat směrem na Visalaje, odkud můžete pokračovat na Lysou Horu (10 km) nebo Travný a zpět se vrátíte kolem přehrady Morávka
 • Další a další turistické trasy ...

Cykloturistika

Stejně jako pro turisty nabízí okolí chalupy na Visalajích velké množství možností vyžití také pro příznivce výletů na kole - cykloturisty. Vezměte rodinu nebo přátele a vydejte se na hezkou projížďku do krásných lesů a horských luk v Beskydech.

Cyklotrasy v okolí:
 • Morávka-Vislaje-Pražmo-Morávka (30 km)
 • Naučná stezka k pramenům řeky Morávky
 • Řada dalších cest a stezek pro cykloturisty...

Běžecké trasy, sjezdovky, zimní sporty

Tato oblast je vhodným prostředím také pro různé zimní aktivity. V blízkosti našeho ubytování na Visalajích je několik běžeckých tras, takže zdejší hory můžete obdivovat také v zimních měsících.

Pokud máte raději trochu adrenalinu, můžete navštívit některou ze sjezdovek v okolí. V okruhu 15-ti km se nachází asi 5 lyžařských vleků - Visalaje Radegast, Morávka - Sviňorky, Zlatník - Biocel, Zlatník Fela a Sihly Radegast.

Výlety do okolí

Památky a muzea

 • tvrz Štramberk
 • Muzeum aut Tatra v Kopřivnici
 • Muzeum Beskydy ve FM
 • hrad Hukvaldy
 • Valašské muzeum v Rožnově p.Radhoštěm.

Okolní města

 • Frýdek Místek
 • Frýdlant nad Ostravicí
 • Frenštát pod Radhoštěm

Celodenní výlety do Polska a na Slovensko.


 
Rezervace ubytování

Rychlý kontakt

Bronislava Hrčková
Morávka 496
pošta Pražmo
739 04

Telefon: +420 558 691 244
Mobil: +420 723 439 684

Email: b.hrckova@seznam.cz
Web: www.ubytovani-visalaje.cz


Fotografie z Visalají